O pozorištu

Godišnje, Šabačko pozorište premijerno prikaže od pet do osam novih produkcija i odigra oko dvesta predstava, na svom repertoaru, kao i na gostovanjima. Isto tako, Šabačko pozorište na svojoj sceni ugošćava različite predstave i pozorišta, trudeći se da svojoj publici pruži najbolji uvid u savremenu, pozorišnu produkciju. Pozorište igra večernje predstave, kao i predstave za decu i mlade, iz čega se jasno vidi cilj i misija ove ustanove. To je širenje i unapređivanje pozorišne kulture u Šapcu i ostalim gradovima Srbije, u kojim redovno gostujemo.

Šabačko pozorište se nalazi u strogom centru Šapca, u zgradi Zanatskog doma, koja je sagrađena 1933. godine i koja je zaštićena kao nepokretno javno dobro i spomenik kulture. U ovoj zgradi se, pored Velike scene „Ljubiša Jovanović” nalazi i galerija „Vladislav Lalicki”, nazvana po čuvenom šabačkom slikaru i autoru logoa ove ustanove.

Od 1906. godine, Šabačko pozorište ima stalni, profesionalni ansambl i radionice za izradu dekora i kostima. Prekidalo je svoj rad tokom ratova, da bi bilo ponovo osnovano odmah po završetku Drugog svetskog rata.

Umetnici koji su značajno uticali na rad Šabačkog pozorišta su: Jurij Rakitin, Teja Tadić, Aleksandar Ognjanović, Mira Stupica, Anka Majcenović, Branislav Drda Đorđević, Blaženka Katalinić, Boža Matić, Mihajlo Nikolić Zelenko, Aleksandar Radovanović, Rejhan Demirdžić, Boris Kovač, Ružica Todić, Dobrila i Milutin Džimić, Đorđe Vukotić, Sima Krstović, Đorđe Jelisić, Branko Milenković, Tomanija Đuričko, Radoje Gojkić, Cane Firaunović, Jelica Vojinović i mnogi drugi. Iz mlađe generacije umetnika koji su ovde stvarali svoje predstave, posebno se izdvajaju Nikita Milivojević i Kokan Mladenović, kao autori najuspešnijih i najdugovečnijih predstava na repertoaru Šabačkog pozorišta.

Svake godine, u aprilu, Šabačko pozorište organizuje festival Pozorišno proleće koji predstavlja najuspešnije, nove produkcije institucionalih pozorišta Srbije.